headerlogo

10 lutego 2021

PIT 28 – rozliczenie ryczałtu do 1 marca

Od 15 lutego osoby opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych mogą składać zeznania roczne za rok 2020. W 2021 roku ostatni dzień lutego wypada w niedzielę, więc ostateczny termin złożenia zeznania PIT28 w 2021 roku przesuwa się na dzień 1 marca.

 

Kto ma obowiązek złożenia PIT-28?.

 

Podmiotami zobowiązanymi do złożenia zeznania rocznego PIT-28 są osoby osiągające przychody:

 

– z działalności gospodarczej: jednoosobowej, spółki cywilnej czy spółki jawnej,

 

– z najmu, podnajmu, dzierżawy lub poddzierżawy,

 

– ze sprzedaży przetworzonych produktów rolnych pochodzących z własnych upraw, hodowli lub chowu.

 

Podstawa opodatkowania przy ryczałcie.

 

Ryczałt ewidencjonowany – jest to rodzaj działalności, która może być korzystna dla działalności niewielkich rozmiarów lub nie generujących kosztów, a także w przypadku stosowania wysokich marż. Proszę mieć na względzie, że limit opodatkowania podatkiem zryczałtowanym wzrósł bardzo znacznie i wynosi na rok 2021: 2 miliony euro. Podstawą opodatkowania przy ryczałcie jest przychód. Wybierając jednak tą formę opodatkowania nie ma możliwości rozliczenia kosztów uzyskania przychodów.  Nowe stawki ryczałtu znajdziecie Państwo na stronie: https://www.e-pity.pl/ryczalt-ewidencjonowany-zmiana-od-2021-poradnik-kalkulator/.

 

Jednocześnie przypominamy, że istnieje możliwość zmiany formy opodatkowania i  można jej dokonać do dnia 20 lutego 2021.

 

Ulgi w PIT-28.

 

Podatnicy rozliczający się na druku PIT-28 nie mogą rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, ani jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Ryczałtowcy nie mogą skorzystać również z ulgi prorodzinnej. Istnieje jednak możliwość odliczenia:

 

  • składek na ZUS,
  • składki na ubezpieczenie zdrowotne,
  • darowizn na cele pożytku publicznego,
  • ulgi mieszkaniowej,
  • ulgi dla honorowych dawców krwi,
  • ulgi internetowej,
  • ulgi na kształcenie zawodowe,
  • ulgi rehabilitacyjnej,
  • ulgi abolicyjnej,
  • ulgi termomodernizacyjnej.

 

Utrata prawa do ryczałtu, a rozliczenie roczne.

 

Niekiedy dochodzi do sytuacji, w której przedsiębiorcy w trakcie trwania roku podatkowego utracili prawo do ryczałtu. W tej sytuacji są zobowiązanI do opodatkowania osiąganych dochodów na zasadach ogólnych. Wówczas są zobligowani do złożenia dwóch zeznań rocznych:

 

  1. PIT-28 od 15 lutego do końca lutego za rok poprzedni / w tym roku do 1 marca/,
  2. PIT-36 do 30 kwietnia za rok poprzedni.

 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej – skontaktuj się z nami. Przekonaj się, że księgowość może być kompleksową usługą, która pozwoli Ci na prowadzenie biznesu. Napisz do nas lub umów się na konsultację. Zapraszamy!.

 

Źródło :
* https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/podatki-i-ksiegowosc/chce-rozliczac-pit/proc_894-rozliczenie-pit-28
* www.rp.pl
* www.poradnikprzedsiebiorcy.pl
* www.podatki.biz

Zobacz również:

the_post_thumbnailsegregatory z dokumentami i napis VAT

Jakie obowiązki spoczywają na płatniku VAT?

Podatek od towarów i usług (VAT) jest jednym z najważniejszych obciążeń fiskalnych, które dotyczą firm i przedsiębiorców. Płatnicy VAT, czyli osoby prawne oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, mają obowiązek przestrzegania przepisów podatkowych związanych z tym podatkiem. Co zatem dokładnie obejmują obowiązki płatnika VAT? Jakie działania musi podejmować przedsiębiorca, aby wypełniać swoje zobowiązania wobec fiskusa? O tym poniżej!

czytaj więcej

the_post_thumbnailkalkulator

Czym się różni księgowość pełna od uproszczonej?

Księgowość to kluczowy element każdej działalności gospodarczej, odpowiadający za rejestrowanie i analizowanie operacji finansowych. Pełna oraz uproszczona forma różnią się zakresem ewidencji oraz wymaganiami prawnymi. Wybór odpowiedniej metody ma istotne znaczenie dla przedsiębiorstw, wpływając na ich funkcjonowanie i rozwój. Warto zgłębić temat, aby lepiej zrozumieć różnice między tymi dwoma podejściami oraz ich konsekwencje dla działalności gospodarczej.

czytaj więcej

the_post_thumbnaildokumenty księgowe

Jak długo przechowywać dokumenty księgowe?

Przechowywanie dokumentów księgowych jest istotne dla każdej firmy, gdyż wpływa na jej funkcjonowanie i rozwój. Właściwe zarządzanie dokumentacją pozwala na szybki dostęp do informacji, co ułatwia podejmowanie decyzji. Ponadto przedsiębiorstwa mają obowiązki prawne dotyczące archiwizacji tych materiałów, co ma na celu zapewnienie przejrzystości oraz odpowiedzialności w działalności gospodarczej. Zrozumienie tych aspektów jest kluczowe dla sukcesu firmy.

czytaj więcej

kobieta

WSPÓŁPRACA

Skontaktuj się z nami

Zostaw swój numer telefonu
lub adres e-mail, oddzwonimy.